پایش آلاینده های هوا با ماهواره Copernicus Sentinel-5

ماهواره Copernicus Sentinel-5 که در ۱۷ اکتبر سال ۲۰۱۷ پرتاب گردید، بخشی از ماموریت ناوگان Copernicus Sentinel است که سازمان فضایی اروپا جهت برنامه نظارت بر محیط زیست اروپا و پایش آلاینده های هوا در سراسر زمین، توسعه داده است. از وظایف این ماهواره، پایش آلاینده هایی مانند کربن، دی اکسید نیتروژن و ازن است و از ماه ژوئیه تا کنون داده های سایر آلاینده ها از جمله دی اکسید سولفور و فرمالدئید را به لیست موجود برای پایش هوایی که ما تنفس می کنیم اضافه کرده است. این ماهواره حامل یک طیف سنج چند طیفی پیشرفته بنام Tropomi است. آنچه که Tropomi را متمایز می کند، ردیابی اثرات منحصر به فردی از گازهای جوی در بخش های مختلف طیف الکترومغناطیسی است تا بتواند طیف وسیعی از آلاینده ها را با دقت بیشتر و با توان تفکیک بالاتر نسبت به قبل، نشان بدهد.

پراکندگی میزان فرمالدئید با استفاده از داده های ماهواره Copernicus Sentinel-5 بین ماه های ژانویه و اگوست ۲۰۱۸

داده های ماهواره ای و مدل های کامپیوتری تنها راه واقعی به نمایش گذاشتن تجمع آلاینده ها در سراسر دنیا هستند. این ابزارها برای پیش بینی و اعلام هشدار در زمینه ی کیفیت هوا در میان مدت،ضروری بوده و در بلند مدت نیز از نظر ارائه اطلاعات دقیق به تصمیم گیران به منظور توسعه ی استراتژی های مهار کردن معضل آلودگی هوا، اهمیت دارند. از زمان پرتاب این ماهواره محققین به دقت، داده های آن را ارزیابی نموده و برای استفاده کاربران، منتشر کرده اند. داده های مرتبط با منواکسید کربن، نیتروژن، ازن، آیروسل ها و ابرها از ماه جولای قابل دسترس بوده و آخرین داده های منتشر شده شامل داده های مرتبط با فرمالدئید است که براثر دود ناشی از آتش سوزی جنگل ها وارد اتمسفر شده است. فرمالدئید گازی واسط در اکسیداسیون متان با سایر هیدروکربن ها است. این داده ها بطور معمول در دسترس متخصصین پیش بینی کیفیت هوا قرار گرفته است و همچنین داده های مرتبط با خاکستر های آتشفشانی که برای ایمنی پرواز ها بسیار مهم است، قابل دسترس هستند.

غلظت زیاد دی اکسید سولفور در بالای خلیج فارس و هند براساس داده های جمع آوری شده بین ماه های نوامبر ۲۰۱۷ و جولای ۲۰۱۸٫ دی اکسید سولفور که عمدتا بر اثر فرآیندهای صنعتی و گازهای منتشره از وسایل نقلیه حاصل می شود، مشکلات تنفسی ایجاد کرده و تولید باران های اسیدی می کند.

لایه ترمیم یافته ازن در تصویر مشاهده می شود و در حال حاضر بمدت طولانی تغییرات لایه ازن قابل پایش خواهد بود.
کیفیت پایین هوا یکی از معضلات جدی برای سلامتی است. آلودگی هوا بصورت یکسان بر زندگی افراد ساکن در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه اثر می گذارد. تخمین زده می شود که تنها در اروپا سالیانه ۴۰۰۰۰۰ نفر بر اثر کیفیت پایین هوا جان خود را نابهنگام از دست می دهند.Josef Aschbacher مدیر برنامه های مشاهده زمین سازمان فضایی اروپا،تاکید می کند که ماموریت  Copernicus Sentinel-5 نمونه خوبی از همکاری بین کشورهای اروپایی برای بهره مندی شهروندان خود از این داده ها است.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات