موفقیت پردازش تصاویر ماهواره ای در فضا توسط HyperScout

HyperScout 1، اولین تصویربردار فراطیفی مینیاتوری در فضا است که نشان داده است امکان پردازش موفقیت‌آمیز تصاویری که توسط ماهواره جمع­ آوری شده است روی ماهواره وجود دارد. این دستگاه با دانستن موقعیت ماهواره و جهتی که قرار گرفته است، درمی ­یابد که چه چیزی را مشاهده می ­کند و می­ تواند این داده­ ها را تفسیر کند، بنابراین نیاز به بارگیری داده ­ها را حذف می­ کند. دوربین HyperScout 1، در فوریه، روی ماهواره­ ی GOMX-4B مستقر شده است، که تحلیل معروف داده ­های آماده (ARD) را برای اولین بار روی ماهواره ایجاد کرده است. HyperScout، اولین دستگاه فراطیفی در فضا است که قابلیت انجام این کار را دارد.

زمانی که ماهواره ا­ی در حال پرواز تصاویری از زمین می­ گیرد، منطقی به نظر می ­رسد که این داده ­ها در زمین بارگیری و پردازش شوند. اما، گرایش زیادی به ماهواره ­های کوچک با دستگاه­های هوشمند وجود دارد و در حقیقت، ماهواره­های کوچک، پهنای باند کافی برای بارگیری کل داده ­های جمع ­آوری شده از زمین را ندارند. خوشبختانه، این کار دیگر برای HyperScout 1 که در فوریه ۲۰۱۸ بر ماهواره ­ی GOMX-4B مستقر شده است انجام شد و قادر است داده ­ها را روی ماهواره تحلیل کند. مدیر پروژه­ ی مؤسسه­ ی VITO بلژیک، اضافه کرد که: «الگوریتم­ها با پیشرفت برای مأموریت فرستادن PROBA-V استخراج شدند. اما، داده­ های PROBA-V در مرکز بزرگ داده ­ها در زمین پردازش می ­شوند، بنابراین الگوریتم­ها برای کاربرد روی دستگاه cubesat مناسب هستند.» S and T Norway، نرم ­افزار روی ماهواره را توسعه داده است که HyperScout را قادر به اجرای الگوریتم­های پیچیده، نظیر الگوریتم مبتنی بر زمین VITO می ­کند. این نرم ­افزار روی ماهواره بارگذاری می­شود، پس از استقرار دستگاه HyperScout، حدود یک دقیقه زمان برای پردازش تصاویر در تحلیل داده ­های آماده در مدار لازم است. بارگیری داده­ های خام از ماهواره ­ی نانو، چندین هفته وقت می­ گیرد. حتی در پلت­فرم­های بزرگ­تر و گران قیمت ­تر، مخابره ­ی داده ها از ماهواره ­ی ارتباطاتی به یک ایستگاه زمینی، می ­تواند چندین ساعت طول بکشد.

Marco Esposito از cosine بیان کرده است: «پردازش روی ماهواره امکان­پذیر است و این امر به واسطه­ ی تغییر الگو در استفاده از فضا توسط HyperScout و نیز از طریق خدمت ­رسانی مشتریان مخصوص برنامه­ ی کاربردی با اطلاعات آنی بدون نیاز به مخابره­ ی داده­های خام از ماهواره­ ی ارتباطاتی به یک ایستگاه زمینی». HyperScout، داده­ ها را روی ماهواره پردازش می ­کند و این کار از طریق تصحیح مربوط به انحنای زمین که تحت آن مشاهده انجام می ­شود که معروف به تصحیح هندسی است و تعیین اینکه کدام موقعیت روی زمین متناظر با پیکسل­های دوربین است که به زمین ­مرجع کردن شناخته می­ شود،  همچنین، حساسیت دستگاه در طول­ موج­های مختلفی که مشاهده انجام می­ شود را تصحیح می­ کند. با این اطلاعاتی که در دسترس است، امکان تحلیل تصاویر روی ماهواره وجود دارد، بنابراین، مشتریان می­توانند درخواست اجرای الگوریتم تحلیلی خود را بر روی این داده ­ها روی ماهواره داشته باشند و این نرم ­افزار می ­تواند در هر زمانی در طول مأموریت فضایی بارگذاری شود. این شیوه ­ی الگوریتم­های جدید می ­تواند مورد استفاده قرار گیرد، مثلاً، تشخیص آتش­سوزی ­ها، طغیان یا آبیاری نیازمند دستگاه HyperScout است که اولین بار در ۲ فوریه ۲۰۱۸ روی ماهواره ­ی نانو GOMX-4B به عنوان بخشی از مأموریت سازمان فضایی اروپا در فضا استقرار یافته است، می ­باشد. HyperScout، امکان منحصر به فردی برای پردازش داده ­ها روی ماهواره و بارگذاری برنامه ­ی کاربردی نرم ­افزار مخصوص به آن را ارائه می­ دهد.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات