موفقیت پردازش تصاویر ماهواره ای در فضا توسط HyperScout
موفقیت پردازش تصاویر ماهواره ای در فضا توسط HyperScout
به این مطلب امتیاز دهید

موفقیت پردازش تصاویر ماهواره ای در فضا توسط HyperScout
به این مطلب امتیاز دهید

HyperScout 1، اولین تصویربردار فراطیفی مینیاتوری در فضا است که نشان داده است امکان پردازش موفقیت‌آمیز تصاویری که توسط ماهواره جمع­ آوری شده است روی ماهواره وجود دارد. این دستگاه با دانستن موقعیت ماهواره و جهتی که قرار گرفته است، درمی ­یابد که چه چیزی را مشاهده می ­کند و می­ تواند این داده­ ها را تفسیر کند، بنابراین نیاز به بارگیری داده ­ها را حذف می­ کند. دوربین HyperScout 1، در فوریه، روی ماهواره­ ی GOMX-4B مستقر شده است، که تحلیل معروف داده ­های آماده (ARD) را برای اولین بار روی ماهواره ایجاد کرده است. HyperScout، اولین دستگاه فراطیفی در فضا است که قابلیت انجام این کار را دارد.

زمانی که ماهواره ا­ی در حال پرواز تصاویری از زمین می­ گیرد، منطقی به نظر می ­رسد که این داده ­ها در زمین بارگیری و پردازش شوند. اما، گرایش زیادی به ماهواره ­های کوچک با دستگاه­های هوشمند وجود دارد و در حقیقت، ماهواره­های کوچک، پهنای باند کافی برای بارگیری کل داده ­های جمع ­آوری شده از زمین را ندارند. خوشبختانه، این کار دیگر برای HyperScout 1 که در فوریه ۲۰۱۸ بر ماهواره ­ی GOMX-4B مستقر شده است انجام شد و قادر است داده ­ها را روی ماهواره تحلیل کند. مدیر پروژه­ ی مؤسسه­ ی VITO بلژیک، اضافه کرد که: «الگوریتم­ها با پیشرفت برای مأموریت فرستادن PROBA-V استخراج شدند. اما، داده­ های PROBA-V در مرکز بزرگ داده ­ها در زمین پردازش می ­شوند، بنابراین الگوریتم­ها برای کاربرد روی دستگاه cubesat مناسب هستند.» S and T Norway، نرم ­افزار روی ماهواره را توسعه داده است که HyperScout را قادر به اجرای الگوریتم­های پیچیده، نظیر الگوریتم مبتنی بر زمین VITO می ­کند. این نرم ­افزار روی ماهواره بارگذاری می­شود، پس از استقرار دستگاه HyperScout، حدود یک دقیقه زمان برای پردازش تصاویر در تحلیل داده ­های آماده در مدار لازم است. بارگیری داده­ های خام از ماهواره ­ی نانو، چندین هفته وقت می­ گیرد. حتی در پلت­فرم­های بزرگ­تر و گران قیمت ­تر، مخابره ­ی داده ها از ماهواره ­ی ارتباطاتی به یک ایستگاه زمینی، می ­تواند چندین ساعت طول بکشد.

Marco Esposito از cosine بیان کرده است: «پردازش روی ماهواره امکان­پذیر است و این امر به واسطه­ ی تغییر الگو در استفاده از فضا توسط HyperScout و نیز از طریق خدمت ­رسانی مشتریان مخصوص برنامه­ ی کاربردی با اطلاعات آنی بدون نیاز به مخابره­ ی داده­های خام از ماهواره­ ی ارتباطاتی به یک ایستگاه زمینی». HyperScout، داده­ ها را روی ماهواره پردازش می ­کند و این کار از طریق تصحیح مربوط به انحنای زمین که تحت آن مشاهده انجام می ­شود که معروف به تصحیح هندسی است و تعیین اینکه کدام موقعیت روی زمین متناظر با پیکسل­های دوربین است که به زمین ­مرجع کردن شناخته می­ شود،  همچنین، حساسیت دستگاه در طول­ موج­های مختلفی که مشاهده انجام می­ شود را تصحیح می­ کند. با این اطلاعاتی که در دسترس است، امکان تحلیل تصاویر روی ماهواره وجود دارد، بنابراین، مشتریان می­توانند درخواست اجرای الگوریتم تحلیلی خود را بر روی این داده ­ها روی ماهواره داشته باشند و این نرم ­افزار می ­تواند در هر زمانی در طول مأموریت فضایی بارگذاری شود. این شیوه ­ی الگوریتم­های جدید می ­تواند مورد استفاده قرار گیرد، مثلاً، تشخیص آتش­سوزی ­ها، طغیان یا آبیاری نیازمند دستگاه HyperScout است که اولین بار در ۲ فوریه ۲۰۱۸ روی ماهواره ­ی نانو GOMX-4B به عنوان بخشی از مأموریت سازمان فضایی اروپا در فضا استقرار یافته است، می ­باشد. HyperScout، امکان منحصر به فردی برای پردازش داده ­ها روی ماهواره و بارگذاری برنامه ­ی کاربردی نرم ­افزار مخصوص به آن را ارائه می­ دهد.

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات