۵ گام کلیدی در تفسیر تصاویر ماهواره ای

تفسیر تصاویر ماهواره ای

شاید برای شما جالب باشد که بدانید تصاویر ماهواره ای چه کاربردی دارند؟ تصاویر ماهواره‌ای شبیه به نقشه های پر از اطلاعات مفید و جالبی هستند که شامل نکات کلیدی زیادی می باشند. علم سنجش از دور که در مقاله های قبل به آن پرداخته شد به تفسیر تصاویر ماهواره ای می پردازد. این اطلاعات می توانند تغییرات زیادی را نشان ‌دهند از جمله اینکه چه میزان از یک شهر تغییر کرده و یا میزان رشد محصولات یک کشور چقدر بوده، آتش در کدام منطقه در حال سوختن است یا زمان رسیدن طوفان چه وقت می‌باشد. برای رسیدن به این حجم از اطلاعات در یک تصویر ماهواره‌ای شما باید:

 1. به دنبال مقیاس باشید.
 2. به دنبال الگو، شکل و بافت باشید.
 3. رنگ‌ها را تعریف کنید (از جمله سایه‌ها)
 4. شمال را پیدا کنید.
 5. دانش قبلی خود را بکار گیرید.

موارد بالا به خوبی می توانند در تفسیر تصاویر ماهواره ای به کار گرفته شود و اطلاعات ارزشمندی از زمین را در اختیار کاربران و مفسران زمین قرار دهند. اما سوال اینجاست آیا با دانستن موارد بالا به راحتی می توانیم تصاویر ماهواره ای را تفسیر کنیم؟! پاسخ بله است شما با داشتن دانش آکادمیک در این حوزه و یادگرفتن موارد بالا و تمرین و تکرار قادر خواهید بود تصاویر ماهواره ای را تفسیر کنید.

جستجو برای مقیاس

یکی از اولین کارهایی که باید به محض دیدن یک تصویر ماهواره‌ای باید انجام داد شناسایی مکان‌هایی است که برای شما آشنا می‌باشند: خانه، مدرسه، یا محل کار؛ پارک مورد نظر یا جاذبه توریستی یا یکی از ویژگی‌های طبیعی مانند دریاچه، رودخانه یا رشته کوه‌ها و…. برخی از تصاویر ماهواره‌های نظامی آنقدر جزئیات دارند که بسیاری از چیزها را نشان می‌دهند. برخی ماهواره‌ها بر روی نواحی کوچک زوم می‌کنند تا اطلاعات دقیق‌تری از هر یک از خانه‌ها یا ماشن ها و پدیده ها رو کسب کنند که تصاویر این نوع ماهواره ها گران است و به صورت رایگان در دسترس عموم قرار نمی گیرد. نوع تفسیر تصویر ماهواره ای بسیار با نوع و توان تفکیک تصویر ماهواره ای مرتبط است.

 

کاربرد مقیاس در تفسیر تصاویر ماهواره ای

پیشنهاد می شود: سنجش از دور چیست و چه کاربردی دارد؟

پژوهشگران علوم زمین به منظور تفسیر تصاویر ماهواره ای معمولاً نیاز به لنزهایی با زاویه‌ی گسترده دارند تا تمامی اکوسیستم یا بخش جلویی اتمسفر را ببینند. در نتیجه، تصاویر ناسا جزئیات کمتری داشته اما حوزه‌ی وسیعی را پوشش می‌دهد، مثلاً بعضی از این تصاویر در (۱۸۵ کیلومتر) از سطح زمین را پوشش می دهد. مقدار جزئیات به کیفیت یک تصویر ماهواره ای بستگی دارد. تصاویر ماهواره‌ای مانند عکس‌های دیجیتالی متشکل از نقاط ریزی به نام پیکسل هستند. عرض هر یک از پیکسل‌ها نشان دهنده‌ی کیفیت تصویر ماهواره‌ای است.

ماهواره‌های تجاری توان تفکیک کمتر از ۵۰ سانتی‌متر برای هر پیکسل دارند. دقیق‌ترین تصاویر ماهواره‌ای ناسا ۱ در هر پیکسل را نشان می‌دهند. ماهوارهای آب‌وهوای ایستگاه‌های جغرافیایی که کل یک نیمکره را در یک زمان مشاهده می‌کند جزئیات بسیار کمتری دارند و ۱ تا ۴ کیلومتر در یک پیکسل را نشان می‌دهند.

بسته به کیفیت تصویر، یک شهر ممکن است یک تصویر ماهواره‌ای را با شبکه‌هایی از خیابان‌ها پر کند یا اینکه نقطه‌ای در یک منظره باشد. پیش از تفسیر تصاویر ماهواره ای، بهتر است بدانیم مقیاس چیست. آیا تصویر ۱ کیلومتر یا ۱۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد؟ چه میزان جزئیات نشان داده می‌شود؟ تصاویر منتشر شده در رصدخانه‌ی زمین شامل مقیاس می‌باشند.

از این مقیاس‌ها چیزهایی زیادی می‌توان یاد گرفت و از آن ها برای تفسیر تصاویر ماهواره ای استفاده کرد. برای نمونه، وقتی به دنبال سیلاب هستید، تصویری دقیق با کیفیت بالا نشان می‌دهد که چه تعداد خانه و محل کار در محاصره‌ی آب هستند. تصویر وسیع‌تر نشان می‌دهد که کدام بخش شهرستان یا کلان‌شهر سیل زده است و شاید اینکه آب از کجا می‌آید. نمایی وسیع‌تر هم ممکن است کل یک منطقه را نشان دهد، سیستم رودخانه‌ی سیل زده یا رشته کوه‌ها و دره‌هایی که جریان آب را کنترل می‌کنند. یک نما از نیمکره‌ی زمین هم حرکت سیستم‌های آب‌وهوایی و مرتبط با سیل را نشان می‌دهد.

جستجو برای الگوها، شکل‌ها و بافت‌ها

اگر تا به حال سعی کرده باشید تصاویری از حیوانات یا شکل‌هایی دیگر در ابرها پیدا کنید، شاید بدانید که انسان‌ها در یافتن الگوها بسیار قوی هستند. این مهارت در تفسیر تصاویر ماهواره‌ای به کمک شما می‌آید، چرا که هر یک از الگوها را می‌توان به شکلی نسبت داد که ویژگی‌های اصلی مشترک آن را داشته باشد. محل جریان آب‌ها، رودخانه- دریاچه – اقیانوس، معمولاً ساده‌ترین جاهایی است که می‌توان شناسایی کرد چرا که شکل‌های خاصی دارند و روی نقشه خود را به خوبی نشان می‌دهند.

سایر الگوهای واضح به نحوه‌ی استفاده‌ی انسان از آن ربط دارد. معمولاً مزارع شکل‌های هندسی دارند (دایره، مستطیل) که در بین الگوهای رایج و تصادفی در طبیعت خود را به خوبی نشان می‌دهند. وقتی انسان‌ها سعی می‌کنند درختان جنگلی را قطع کنند، بخش پاکسازی شده معمولاً مربع است یا طرح چپ و راست دارد که یک راه طولانی را شکل می‌دهد. هر خط راستی که در تصویر می‌بینید تقریباً ساخته‌ی دست انسان است و ممکن است جاده یا نوعی مرز برای تعیین اراضی کاربری باشد. آلگوها می توانند یکی از موثرترین روش های تفسیر تصاویر ماهواره ای باشند.

کاربرد بافت و الگو در تفسیر تصاویر ماهواره ای

ساختار زمین‌شناسی مناظر را به نوعی شکل می‌دهد که اغلب دیدن آنها در تصاویر ماهواره‌ای ساده است و تفسیر تصاویر ماهواره ای را آسان می کند. آتشفشان‌ها و دهانه‌ی آنها دایره شکل هستند و رشته کوه‌ها دراز هستند و اغلب دارای خطوط هستند. ویژگی‌های زمین‌شناسی بافتی قابل دیدن دارند. دره‌های بزرگ مارپیچ هستند که با سایه شکل گرفته‌اند. کوه‌ها شبیه به چروک و دست‌انداز هستند. این ویژگی‌ها باعث تغییر ابرها می‌شوند و این کار را تحت تأثیر قرارداد جریان هوا در اتمسفر ایجاد می‌کنند.

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات

مشاهده تمام محصولات