تصاویر ماهواره سنتنیل چیست و چه کاربردی دارند؟

ماهواره سنتنیل 2

تصاویر ماهواره ای سنتینل به عنوان یکی از بزرگترین پیشرفت های سنجش از دور در چند سال اخیر محسوب می شود. زیرا این ماهواره­ ها با ایجاد انقلابی در سنجش از دور توانستند ارتقا کمی و کیفی در داده ها داشته باشند. چراکه از لحاظ تناوب زمانی،جزئیات مکانی و باندهای طیفی دارای کیفیت قابل ملاحظه ای هستند. و یکی از جنبه های مهم دیگر این ماهواره­ ها تکمیل کردن داده های اپتیکی و راداری است، که تا ۲۰۱۴ در دسترس کاربران قرار داشتند. لذا بررسی این سری از ماهواره­ها می تواند به کاربران در انجام هرچه بهتر پروژه­ها کمک کند.

مقدمه

با اینکه علم سنجش از دور یکی از علوم نوپا در عرصه علم و تکنولوژی به حساب می­آید، ولی با این حال شاهد پیشرفت روزافزون این تکنولوژی در عرصه های مختلف هستیم. به طوریکه در بسیاری از علوم کاربردی محیطی ردپایی از انواع ماهواره های سنجش از دور قابل مشاهده است. به همین علت روز به روز بر تنوع و تکنولوژی این ماهواره ها افزوده می شود. در یک دسته بندی کلی می توان انواع ماهواره هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند را به ۴ دسته تقسیم کرد:

 • -ماهواره های ارتباطی
 • -ماهواره های موقعیت یاب
 • -ماهواره های زمین شناسی
 • -ماهواره های هواشناسی

ماهواره ­ها بنابر نوع گردش و مداری که در آن قرار می گیرند کاربردهای متفاوتی دارند. ماهواره­های ارتباطی از اولین ماهواره­هایی بوده که بشر به فضا فرستاده است. ماهواره­های هواشناسی نیز یکی از پرکاربردترین ماهواره­ها محسوب می شود. ماهواره های زمین شناسی هم که به ماهواره­های سنجش از دور معروفند در بعضی موارد برای هواشناسی نیز به کارگرفته می شوند ولی دراین مقاله به بررسی یکی از جدیدترین ماهواره ها ، “سری سنتینل” پرداخته  می­ شود.

در تفکیک ماهواره­ها چند مؤلفه مورد بررسی قرار می گیرد؛ که عبارتند از: تفکیک زمانی، تفکیک مکانی، تفکیک طیفی، تفکیک رادیومتری و مدارسکویی که سنجنده بر روی آن قرار گرفته است. و ماهواره­هایی که به طور میانگین در همه­ این موارد از سطح خوبی برخوردار باشند مورد توجه قرار خواهند گرفت. ماهواره­های سری سنتینل نیز با ارائه ۵ ماهواره در حوزه­های مختلف از خصوصیات قابل توجهی در زمینه سنجش از دور برخوردار است. قابلیت های مناسب این سری و دردسترس و ارزان بودن داده های آن باعث شده است که در زمینه سنجش از دور کارایی خوبی داشته باشد. بر همین اساس هدف ما در این مقاله معرفی و کاربرد این سری می باشد.

معرفی ماهواره ­های سنتینل

ماهواره­های سری سنتینل توسط آژانس فضایی اتحادیه اروپا[۱] طراحی شده است و تا کنون ۵ سری از آن به فضا پرتاب شده است. در واقع سازمان فضایی اروپا نسل جدیدی از ماهواره­های پایش زمین را عرضه کرد. پروژه­ای که این سازمان با طراحی ماهواره­های سری سنتینل شروع کرد به نام [۲]GMES نامگذاری شد و در جهت تکمیل ماهواره­هایی بوده که تا به آن روز برای پایش زمین و همچنین مطالعه آب و هوا از آنها استفاده شده است.

به طوریکه داده­های سنتینل می توانند مکمل داده های لندست و مادیس باشند. برای مثال امکان ترکیب اطلاعات ماهواره­ سنتینل ۲ با داده های لندست وجود دارد که می توان در پروژه های زیادی از آن بهره برداری کرد. به طور کلی مأموریت ماهواره های سری سنتینل از سال ۲۰۱۴ میلادی شروع شده است و ۶ ماهواره را در مأموریت خود لحاظ کرده است ولی تنها داده های ۱،۲،۳ و ۵ به صورت عملیاتی در اختیار کاربران قرار گرفته است و ۴ و ۶ هنوز عملیاتی نشده اند که در بخش های بعدی به معرفی و کاربرد این ۴ ماهواره خواهیم پرداخت.

سنتنیل ۱

سنتینل ۱ که از ماهواره­های سری سنتینل می­باشد مأموریت دارد که تصاویری به صورت مداوم در شبانه روز در باند c ارائه دهد.  و تصاویر آن عموماً با پولاریزاسیون (قطبش) VVوVH با تفکیک مکانی ۱۰ متر و تفکیک

زمانی حداکثر ۶ روز در دسترس هستند. داده های این ماهواره از -April2014 قابل استفاده هستند. داده های سنتینل ۱ که به عنوان داده های راداری محسوب می شوند، یکی از مهم­ترین تولیدات سری سنتینل می­باشد، زیرا تقریباً به عنوان اولین سری از داده های راداری است که به طور رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است. و در بسیاری از پروژه ها نقش مؤثری را داشته است.

تکنیک تصویر برداری در سنتنیل 1

تصویربرداری درسنتینل ۱

درواقع سنتینل ۱ پایش زمین در باند C را در ادامه راه ماهواره های  ERS-1 ، ERS-2 و ENVISAT و RADARSAT-1 و RADARSAT-2 در کانادا ادامه می دهد. تصاویر راداری این ماهواره به چهار روش تهیه می شود، خصوصیات این روش­ها در جدول زیر آورده شده است.

نمونه تصویر از سنتینل 1

کاربرد سنتینل ۱

یکی از مهم­ترین مزیت­های ماهواره سنتینل به عنوان یک ماهواره راداری داشتن تصویر در هر حالتی است، در واقع تصویر راداری به ابر و عوامل مزاحم جوی جهت تصویربرداری حساس نیست و تصاویر در مواردی قابلیت بهره برداری بیشتری از تصاویر نوری را هم دارد.چرا که رادار اطلاعاتی را منعکس می کند که ناشی از ویژگی های توپوگرافی و فیزیک پدیده است.

ماهواره سنتینل ۱ در باند c تصویربرداری می کند که به عنوان یک باند طول موج کوتاه محسوب می شود و نسبت به ماهواره هایی که در باند L تصویربرداری می کنند طول موج کوتاه تری دارد و برای کاربرد در تحقیقات زراعی مناسب نیست، بلکه ماهواره های دارای باند L برهمنکش بهتری در تفکیک محصولات زراعی نسبت به باند C دارند. اهم کاربردهای تصاویر سنتینل ۱ می تواند به شرح زیر باشد:

 • محاسبه میزان یخ دریاها
 • نظارت بر محیط زیست دریایی ، از جمله نظارت بر نشت نفت
 • تشخیص کشتی برای امنیت دریایی
 • نظارت بر سطح زمین برای خطرات حرکتی(از جمله فرونشست، زلزله، زمین لغزش)
 • مدیریت جنگل ، آب و خاک
 • تهیه نقشه های سیل و موارد بحرانی دیگر
 • تهیه نفشه رطوبت خاک
 • تولید نقشه DEM با دقت ۱۰ متر
 • شناسایی گسل ها و … .

همچنین می توان داده های راداری را با داده های اپتیکی در بعضی موارد برای نتیجه­ی بهتر تلفیق کرد که این تلفیق داده می تواند دقت را بالا ببرد.

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات

مشاهده تمام محصولات