سنجش از دور حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟

خلاصه

مفهومی بسیار ساده که همه آن را می ­دانیم؛ این هست که خورشید مایه حیات ما زمینی ­ها است، ولی تا چه حد از کاربردهای بی­نظیر آن آگاهیم؟ ­­علم و در واقع هنر سنجش از دور یکی از علومی هست که از این منبع سرچشمه می گیرد. و نور خورشید در طیف­ های مختلف از ابزار آن است. جامعه پژوهشی در زمینه علوم زمین با داده­ های سنجش از دور حرارتی و اپتیک آشنا هستند، ولی هنوز کاربرد این داده­ ها در بسیاری از جنبه­ ها ناشناخته مانده است. لذا انتشار اطلاعات در این زمینه از قبیل ذکر قوانین فیزیکی این تصاویر، سنجنده­ های موجود، مثال­هایی از کاربرد آن و …،  می­ تواند برای بسیاری از محققان راهگشا باشد.

در سنجش از دور حرارتی اشعه “ساطع شده” از سطح هدف اندازه گیری می­ شود، برخلاف سنجش از راه دور نوری که در آن اندازه گیری اشعه “منعکس شده” توسط هدف مورد نظر است. پس دما یا حرارت یک فاکتور مهم در این شاخه محسوب می­ شود. و وقتی حرف از دما به میان می­ آید، مفاهیم جذب انرژی توسط جسم براساس وجود انرژی جنبشی و بالا رفتن سرعت مولکولها و در نهایت بالارفتن دمای جسم و  واژه جسم سیاه و ارتباط آن با سنجش از دور حرارتی به میان می­ آیند که دانستن هر کدام از این مفاهیم به مفسر تصاویر حرارتی کمک می­ کند تا شناخت بهتری از پدیده ­ها به دست آورد.

پس دما یا حرارت یک فاکتور مهم در این شاخه محسوب می­ شود. و وقتی حرف از دما به میان می ­آید، مفاهیم جذب انرژی توسط جسم براساس وجود انرژی جنبشی و بالا رفتن سرعت مولکولها و در نهایت بالارفتن دمای جسم و  واژه جسم سیاه و ارتباط آن با سنجش از دور حرارتی به میان می­ آیند که دانستن هر کدام از این مفاهیم به مفسر تصاویر حرارتی کمک می­ کند تا شناخت بهتری از پدیده ­ها به دست آورد.

سنجش از دور حرارتی از این واقعیت استفاده می ­کند که همه چیز در دمای بالاتر از صفر مطلق (صفر کلوین) در محدوده مادون قرمز طیف الکترومغناطیسی تابش می­ کند. یعنی وقتی جسم گرم می­ شود و دمای آن بالا می­ رود ؛

با توجه به میزان دمای آن، توان تابش به صورت امواج بلند مادون قرمز را دارد و اساس سنجش از دور حرارتی اندازه گیری این میزان تابش توسط سنجنده­ ها است، ولی این تابش باید از سدی به نام جو زمین بگذرد تا به سنجنده­ ها برسد و همه بحث سنجش از دور حرارتی در همین موضوع است که چه مواردی در سرراه این تابش قرار دارند و میزان واقعی تابش چه مقدار است و باید چه عواملی را در نظر بگیرد تا میزان درجه حرارتی که سنجنده­ ها نشان می­ دهند زیاد دور از واقعیت نباشد و خطای کمتری داشته باشد تا بتوان  از آن به خصوص در حل بهتر بحران­های زمین استفاده کرد.

طیف الکترومغناطیس خورشید در تقابلی بین زمین و جو قرار دارد که باید از جو عبور کند و به زمین برسد و یا برعکس انرژی از زمین به جو برسد. پس عناصر گازی مثل بخارآب، دی اکسیدکربن و ازون از بازیگران اصلی این تقابل هستند به طوری که در طیف الکترومغناطیس نواحی را به نام نواحی جذب و نواحی را به نام پنجره های اتمسفری به وجود آوردند، که این پنجره های اتمسفری هستند که امکان انتقال انرژی از زمین به جو را می­ دهند حال به تعریف دقیق تر مبانی تابش، قوانین، روزنه ­های اتمسفری و ارتباط آنها را با سنجش از دور حرارتی می ­پردازیم:

30 کاربرد سنجش از دور در کشاورزی
مشاهده

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات