سنجش از دور حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟

خلاصه

مفهومی بسیار ساده که همه آن را می ­دانیم؛ این هست که خورشید مایه حیات ما زمینی ­ها است، ولی تا چه حد از کاربردهای بی­نظیر آن آگاهیم؟ ­­علم و در واقع هنر سنجش از دور یکی از علومی هست که از این منبع سرچشمه می گیرد. و نور خورشید در طیف­ های مختلف از ابزار آن است. جامعه پژوهشی در زمینه علوم زمین با داده­ های سنجش از دور حرارتی و اپتیک آشنا هستند، ولی هنوز کاربرد این داده­ ها در بسیاری از جنبه­ ها ناشناخته مانده است. لذا انتشار اطلاعات در این زمینه از قبیل ذکر قوانین فیزیکی این تصاویر، سنجنده­ های موجود، مثال­هایی از کاربرد آن و …،  می­ تواند برای بسیاری از محققان راهگشا باشد.

مقدمه

امروزه بخشی از سنجنده ها در سنجش از دور استفاده می شوند، که قابلیت ثبت انرژی الکترومغناطیسی حرارتی را دارند. امواج حرارتی شامل امواج مادون قرمز حرارتی هستند؛ که از پدیده ­ها و پوشش­های مختلفی که در سطح زمین وجود دارند؛ منتشرشده و توسط سنجنده ثبت می­ شوند. به طور کلی پدیده­ ها بخشی از امواجی را که به آنها می­رسد را جذب می­ کنند، واین جذب انرژی افزایش دما و به دنبال آن افزایش جنبش مولکولی را به همراه دارد، که بر حسب دما هر پدیده یک میزان انرژی حرارتی را به صورت طول موج بلند گسیل می ­کنند و سنجنده­ های حرارتی که بر روی سکوهای ماهواره ­های ثابت شده ­اند، می­ توانند این امواج منتشر شده را ثبت کنند، و مفسران با تجزیه و تحلیل این تصاویر به شناخت پدیده­ ها کمک می­ نمایند.

دسترسی کامل به این درس برای اعضای ویژه اطلاعات مکانی در نظر گرفته شده است. اعضای ویژه علاوه بر دسترسی به این مقاله می توانند به مطالب دیگری دسترسی داشته باشند. برای دسترسی از طریق لینک زیر اقدام کنید. 

مسعود مهدی زاده

کارشناس ارشد سنجش از دور، علاقه مند به پردازش تصاویر ماهواره ای

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات